שינת תינוקות – שעון חורף ושעון קיץ

שינת תינוקות - שעון חורף ושעון קיץ שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לתינוקותכחלק מהרצון לתת לנו יותר שעות אור בתקופה חמה ונעימה יותר באופן מחזורי ופחות שעות אור בתקופות קרות יותר, אנו מכוונים על פי תאריך ידוע מראש לשעון קיץ ושעון חורף. כמו שכבר ציינתי המטרה באמת לאפשר לנו בקיץ יותר שעות אור לעשייה, זמן איכות ובילוי עם הילדים.

כל פעם שאנו עוברים משעון קיץ לחורף או משעון חורף לקיץ אנו מוצאים את עצמנו לעתים במשבר עם הילדים. בקיץ לא מצליחים להשכיב אותם לישון בזמן ובחורף הם נוטים להתעורר מוקדם מהרגיל. החלפת השעון יוצרת בלגן ולרוב בעיות שינה אצל תינוקות וילדים.

נתקלתם באחד הקשיים שציינתי? להלן דרכי התמודדות בהחלפת השעון בתקופת עונות המעבר.

שינת תינוקות – שעון קיץ

כאשר אנו עוברים לשעון קיץ, אנו מעבירים את השעון שעה קדימה כך שאנו מפסידים שעת שינה וכך גם ילדנו. הדרך להתמודד אם המעבר לשעון קיץ היא על ידי הרגל הדרגתי. למה הכוונה, אם הילד רגיל להירדם בשעה 19:00 נשכיב אותו לישון בשעה 19:45, יום למחר ב – 19:30, יום למחרת ב – 19:15 וביום שאחרי כבר הילד יישן בשעה שהוא רגיל. ההדרגתיות הזו תעזור לילד להתרגל מהר לשינוי של השעון.

יחד עם זאת חשוב לשים לב לסימני העייפות של הילד. על אף האור בחוץ עד השעות המאוחרות, הילד יכול להיות עייף וכניסה למיטה בשעה מאוחרת יכולה לגרום לעייפות יתר וקושי בהירדמות.

שינת תינוקות – שעון חורף

כאשר אנו עוברים לשעון חורף, אנו מעבירים את השעון שעה אחורה כך שאנו מרווחים שעת שינה וכך גם ילדנו. במידה ואנו רוצים שילדנו יישן בשעה הרגילה עלינו להרגיל בצורה הדרגתית. למה הכוונה, אם הילד רגיל לישון בשעה 20:00 של שעון קיץ, נתחיל להשכיב אותו לישון ב -19:15 ולביום למחרת ב – 19:30 וביום למחרת ב-  19:45 ולמחרת כבר ייכנס לישון בשעה הרגילה 20:00.

במקרה הזה יש גם לשים לב לסימני עייפות מאחר ובחורף מחשיך מוקדם וסביר להניח שהילד יהיה עייף כבר קודם בעקבות הפרשת המלטונין בגוף כלומר, הורמון השינה.

המלצות לשינה טובה

הורים רבים מדווחים שכאשר עוברים לשעון חורף הילד מתעורר שעה מוקדם יותר. ממליצה במצבים כאלה להעביר את המסר שעכשיו לילה, אם מדובר על ילד מתחת לגיל שנתיים אז להתנהג כאילו אמצע הלילה ולא לפתוח חלונות, לא לשוחח ולא ליצור קשר עין. אם מדובר על ילדים גדולים יותר, אז ניתן לשוחח ולהגיד אמצע הלילה תחזרו לישון.

אני שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לתינוקות מנחה בגישת האינטליגנציה  הרגשית כאשר העיקרון המנחה שהילד במרכז.

אם מצאתם שאתם מתקשים בתקופת שינויי השעון השונים ומרגישים שיש צורך בהכוונה מקצועית מעמיקה יותר כמו של יועצת שינה, אתם מוזמנים לפנות אלי שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לתינוקות כתובת מייל: Shiri@Shiri-Sleep.co.il או בטלפון: 050-7919871.
דילוג לתוכן