גיפטקארד - שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לתינוקות

מציצת אצבע

חיפוש

אני מזמינה אתכם להתייעץ איתי שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לתינוקת בטלפון מספר: 050-7919871 או להשאיר פרטים ואני אחזור אליכם בהקדם!

בחברה המודרנית מציצת אצבע נחשבת לא פעם להרגל מגונה, הרגל שיש לעקור מן היסוד כבר בשלבים הראשונים שהוא עולה ומופיע, לרוב מתוך החשש כי יהיה זה הרגל ממנו יהיה קשר להיפטר גם כשגדלים. לכן, הורים רבים נמצאים במאבק עיקש עם תינוקות אשר מוצצים אצבע, בימי חייהם הראשונים. כיצד הרגל זה מתחיל והאם זוהי התמכרות ממנה קשה להיגמל? להלן כל הפרטים.

מציצת אצבע – קצת נחמה לא תזיק

בשנות חייו הראשונות של הילד התחושה האוראלית היא מוקד סיפוקו העיקרי. בחודשי החיים הראשונים תחושת המציצה מגיעה למימושה בזמן היניקה, ולאחר מכן, הילד סופג הנאה מרובה וסיפוק ממציצת אצבע או מוצץ . ההרגל של למצוץ את האצבע מהווה מעין תחליף לאותו קשר ראשוני ומנחם עם דמות אימהית ועל פי רוב, מתחיל בתור תחליף שווה ערך, לרוגע ולתחושת השלווה ששורה בזמן יניקת חלב אם. על אף שככל שילדים גדלים הם מוצאים מוקדים אחרים שגורמים להם סיפוק ונחמה, התחושה המרגיעה שמעניקה המציצה, לימים תלווה את הילד בשלבי החיים השונים ובנוסף, הוא עשוי להיעזר במציצה ברגעים קונקרטיים כמו למשל רגעי מחלה, עייפות, משבר, מעבר או געגועים. יש להוסיף שהמציצה מסייעת במעבר ללילה או במילים אחרות לישון בלי לבכות, במקום הבכי מציצת האצבע מנחמת ומרגיעה.

מוצצים כבר ברחם

כל אימא במעקב היריון תוכל להעיד כי לפחות פעם אחת בעת ביצוע אולטרסאונד זכתה לראות את העובר משייט עם האצבע בפה, ואכן, ההרגל של למצוץ את האצבע יכול להתחיל כבר בשלבים כל כך מוקדמים. למרות החשש כי הרגל זה ימשיך גם לחייו הבוגרים של הילד, אין זה מן ההכרח כי תינוק שהתחיל את חייו עם האצבע בפה, יפתח את הפעולה לכדי הרגל שממנו אינו יוכל להיגמל בעתיד. יחד עם זאת, במידה וכן התפתח הרגל בשלב מסוים, מומלץ לנסות להוביל לתהליך של גמילה בסופו של דבר, היות ומציצת אצבע עלולה לגרום לנזקים במבנה הפה והשיניים כמו גם לשיבושים בהתפתחות השפה ובהגייה נכונה של מילים.

אם כן, איך נגמלים ומתי?

ישנן גישות שונות הנוגעות לתהליך הגמילה, בחלקן שולטת הטענה כי הגמילה צריכה להתבצע בהתאם למוכנות נפשית של הילד ואחרות, מבוססות על ההמלצה, שגמילה ממציצה צריכה להתבצע בסביבות גיל ארבע, מכיוון שזהו הגיל בו הילד מספיק בוגר, כדי למצוא נחמה בגורמים נוספים מלבד המוצץ. על אף הגישות החלוקות, כל החלטה היא אינדיבידואלית ואין נכון או לא נכון, אולם אם הנכם רואים כי ילדיכם מתקשה להיפרד מהרגל המציצה בכוחות עצמו, אתם כן יכולים להציע לו דרכים חלופיות ומתאימות יותר שיעזרו לו להרגיע את עצמו בכוחות עצמו.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

דילוג לתוכן