לישון בלי לבכות

חיפוש

ישנם הורים רבים המתקשים שילדם בוכה, בגישה שאני עובדת איתה ילד לא בוכה לבד אלא ההורה שם להכיל את הקושי של הילד ולעזור לו להתמודד עם השינוי. אנחנו מסתכלים על הילד על הצרכים שלו ולפיהם אנו בונים תוכנית עבודה שתתאים ותעזור לו להקנות הרגלי שינה בריאים בדרך. מעוניינים לקבל מידע נוסף? טיפים, מידע מקצועי וכלים שיסיעו לכם בהתמודדות? התקשרו: 050-7919871 או כתבו מייל: 

הורים רבים לתינוקות מתחבטים רבות בסוגיות שונות הכרוכות בנושא שינה בקרב ילדיהם. אחת הסוגיות המרכזיות בהן אני עוסקת במסגרת ייעוץ שינה לתינוקות הינה בכי בתדירות גבוהה, המתרחש בשעות היום והלילה, והקושי בהרגעת התינוק ובהסדרת מועדי שינה, החשובים כמובן מאוד להתפתחות התינוק. בעיות שינה אצל תינוקות הינן דבר שכיח, ובמיוחד כאשר מדובר בתינוקות מאוד צעירים, ולכן חשוב ביותר להתייעץ על מנת להסדיר את הנושא באופן שיקל גם על התינוק וכמובן גם על הוריו.

בעיות שינה ובכי אצל תינוקות

בקרב תינוקות צעירים (New born), בעיקר בטווח גילאים מיום הולדתם ועד עד ארבעה חודשים, התינוק הוא זה שמכתיב את זמני השינה, האכילה וזמני האיכות. ניתן להתייחס לשלב זה כאל טרימסטר רביעי של הריון. בתקופה זו חווים הורים רבים מצב של בעיות שינה אצל תינוקות, לאור העובדה כי כאשר התינוק יוצא מהבטן הוא חש מעין "ג'ט לג" הוא אינו יודע להבדיל בין יום ללילה ועלינו לעזור לו. הדרך לעזור לתינוק היא במהלך היום להניח אותו במקום עם אור שמש, להתנהל כרגיל, כלומר לא לשמור על שקט מיוחד גם אם נרדם ואף להדליק מוזיקה ברקע או טלוויזיה. כאשר מגיע הלילה, על ההורים להתנהג כמו שמתנהגים בלילה –  לעמעם את האורות, להאכיל לפני השינה בחדר רגוע ולכבות את האור. סביר להניח שעד שהתינוק הסתגל ליום וללילה הוא עלול להתעורר בבכי מספר פעמים על מנת לאכול, לקבל עזרה בלחזור לישון או סתם כי הוא זקוק לקרבה של ההורה ולתחושת הזיכרון של הרחם. במצב בו התינוק מתעורר בבכי עלינו להיות אמפאתיים וסבלניים ולהבין מה הצורך שלו כדי לספק אותו. החדשות הטובות הן שמצב השינה והעירות מתאזן כאשר התינוק מגיע לגיל חמישה חודשים, הסיבה לכך היא הורמון השינה. בגיל חמישה חודשים מופרש הורמון השינה, המלטונין, בכמות מספקת אשר גורמת לתינוק לישון במהלך רוב הלילה בתנאי שאיננו זקוק לאוכל.

בכי תינוקות – סיבות שכיחות

כאבי שיניים

אחת הסיבה לבכי תינוקות נובעת מכאבי שיניים כתוצאה מבקיעת שיניים. הדבר יכול שלא להשפיע על התינוק במהלך היום, ואת הביטוי לכאב או לאי נוחות יביע התינוק על ידי בכי, בעיקר בלילה. הסיבה לכך היא, שכאשר אנו שוכבים לישון, גם כמבוגרים וגם כתינוקות אנחנו פנויים יותר להקשיב לגוף שלנו ואז כל התחושות צפות. למשל כאשר יש צמיחת שיניים, בשכיבה התינוק יכול להרגיש כאבי אוזניים שמתלוות מעבר לכאבי החניכיים עצמם. הדרך לדעת שמדובר על כאבי שיניים היא פשוט להתבונן ולבדוק האם הילד מכניס יד לפה למשל, האם יש חום שלא עולה על  38.5 וכדומה.

התפתחות

סיבה נוספת המתבטאת בבכי תינוקות קשורה לשינויים ושלבי התפתחויות אותם עובר התינוק. במהלך היום התינוק מנסה ומתאמן על שלבי ההתפתחות השונים ובלילה הוא מעבד את אשר קלט במהלך היום. מצב זה יכול לגרום להתעוררויות במהלך הלילה או אפילו התעוררות מוקדמת של הבוקר. שלבי ההתפתחות השונים ועיבודם במהלך הלילה יכולים ליצור לבכי ואף תסכול. התינוק כתוצאה מזה יבכה ויהיה לו צורך בעזרת ההורים כדי להירגע. כאשר התינוק כבר מתהפך ומעל גיל 6 חודשים יש לשים לב כיצד הכי נוח לו להירדם, רוב התינוקות מעדיפים שינה על הבטן. כאשר הם ישנים על הבטן הם מרגישים הרבה יותר נינוחים ואף מתכנסים לתנוחת עובר אשר זכורה להם מהרחם. ברוב המקרים כאשר כבר יודעים להתהפך הם יעברו לשינה על הגב במהלך הלילה.

כאבי בטן לתינוק

סיבה שכיחה שלישית לבכי הינה כאבי בטן לתינוק. לעיתים כאשר אנו משכיבים לישון את התינוק אנו נתקלים בהתעוררויות עם בכי רב. אנו רואים את התינוק מתפתל, מותח את הגב, וזאת כתוצאה מכאבי בטן. הסיבות לכאבי הבטן הן רבות, למשל גזים, ארוחה כבדה כמו דייסה בסמוך לשינה שיוצרת כבדות על הקיבה וכדומה. כאשר אנו מזהים אי נוחות בבטן עלינו לבחון ממה נובע הכאב על מנת לעזור לתינוקנו ולהקל עליו.

סיוטים וביעותי לילה

בכי מתוך שינה אצל תינוקות או בכי באמצע הלילה יכול לנבוע גם מסיוטים וביעותי לילה. כיצד נבדיל בין סיוט לביעות? כאשר ילדנו חווה סיוט, ניתן להעיר אותו ללא כל בעיה. בנוסף, לרוב הילד זוכר מה חלם ואם הוא יודע להתבטא הוא יוכל לספר לנו מה חלם. לעומת זאת ביעותי לילה, יותר שכיחים אצל תינוקות. הדרך לזהות אותם היא על ידי צפייה בילד כאשר הוא ישן, ילד שחווה ביעות יהיה עם עיניים עצומות ולא יתקשר עם הסביבה, בנוסף יהיה קשה להעיר אותו. במצב של ביעות לילה, אין להעיר את הילד. נכון שזה מפחיד שהתחושה שהילד שלך בוכה ואתה חסר אונים לא נעימה, אבל הדרך להתמודד היא פשוט לחבק וללטף עד שהאפיזודה חולפת. ניתן לראות ביטוי לביעותי לילה כאשר הילד עייף מאוד לרוב אך לא בהכרח.

התמודדות עם בכי תינוקות

קיימות סיבות רבות לבכי של תינוקות, הדרך להתמודדות היא החשובה. אם ההורה מגיב באופן הנכון הבכי יהיה קצר, הילד ירגיש ביטחון ויוכל לחזור לישון במהרה.

אני שירי אוסטרובסקי יועצת שינה לבעיות שינה אצל תינוקות, יועצת שינה מוסמכת המנחה בגישת האינטליגנציה הרגשית, כאשר העיקרון המנחה שהילד וההורה במרכז. אני מאפשרת להורים לבחור בין ליווי מלא בו ההורה ואני נמצאים בקשר יומי, לבין פגישה אחת בה ההורה מקבל את כל ההנחיות והשלבים לביצוע השינוי המיוחל תוך תמיכה טלפונית במשך חודש על פי הצורך.

מידע נוסף שיכול לעניין אתכם:

דילוג לתוכן